В-к Монитор: Защо са необходими техническите паспорти?
Техническият паспорт е документ, който съдържа основните характеристики на строежа, мерките за поддържането му и сроковете за извършване на ремонти, указания и инструкции за безопасна експлоатация. В техническия паспорт се съдържат данни за всички издадени сертификати на строежа, изискващи се от друго нормативни актове (сертификат за енергийна ефективност, за пожарна безопасност и др.). В техническия паспорт се посочват всички извършени реконструкции, основни ремонти и преустройства, съответствието на характеристиките на строежа с изискванията на действащите нормативни актове и документи и необходимите мерки за тяхното подобряване.
Как се третират общите части?
Собствениците се интересуват от това дали при определянето на цената на паспорта влиза само площта на апартаментите им или и тази на мазетата, стълбищата, таванските помещения и т.н. Паспортът е за цялата сграда и заплащането му следва да стане според квадратурата, описана в нотариалния акт на всеки обект от сградата, плюс процента от общите части от нея.
Как се съставя?
Съставянето на техническите паспорти за новите строежи е задължение на строителния надзор, а за обектите от 4-та и 5-а категория, при които строителният надзор не е задължителен, те се съставят от техническия ръководител на строежа. Самото съставяне на технически паспорти за нови строежи е сравнително лесно, защото в този случай е налице цялата строителна документация на строежа: проекти по отделните части, актове по време на строителството, сертификати и декларации за съответствие на вложените материали и т.н. Достатъчно е само тези налични данни да се опишат в съответните раздели на паспорта и той е готов.
Съвсем различно обаче е съставянето на технически паспорти на съществуващи сгради, при които тази документация почти никога не е съхранена и възстановяването й трябва да се направи чрез обследване на сградата. Обследването е дълъг и сложен процес, свързан с използване на специализирана апаратура и наличие на опитни специалисти по отделните части на проекта. Това в най-голяма степен се отнася за обследването на строителната конструкция на сградата, при което трябва да се установи якостта на излетите бетони, както и вида и разположението на вложената армировка.
Обследването на сградата завършва с доклад, в който се обобщават резултатите и препоръките по всички части и видове инсталации. Докладът задължително включва оценка на техническите характеристики на строежа за съответствие с изискванията на нормативните актове. На базата на този доклад от проведеното обследване се съставя техническият паспорт на съществуващата сграда.
Вижте още информация за техническите и енергийните паспорти
Tоп обекти ново строителство в гр. София
Свържете се с нас за юридическа консултация
прочети повече статии