Darik Business Radar: Бизнесът на следващото десетилетие - участие на Полина Стойкова
BULGARIAN PROPERTIES навърши 20 и смело навлиза в следващото десетилетие!
Изпълнителният директор на BULGARIAN PROPERTIES, Полина Стойкова, взе участие във форума "Darik Business Radar: Бизнесът на следващото десетилетие", където сподели своите виждания за състоянието на имотния пазар в момента и предстоящите промени в следващите 10 години.
Форумът събра представители от различни сектори на икономиката, с цел да представи обща перспектива за бизнеса в България и бъдещите предизвикателства. Полина Стойкова засегна няколко ключови теми и фактори, влияещи на имотния пазар, включително лихвените проценти по ипотечни кредити, развитието на умните домове и навлизането на новите технологии.
За повече информация и детайли от нейното участие във форума, гледайте видеото и се абонирате за нашия канал, за да бъдете винаги информирани за актуалните новости и тенденции на имотния пазар.
Според данни на BULGARIAN PROPERTIES, в София е налице 6% повишение в стойностите на недвижимостите на годишна база, или близо до стойностите на инфлацията за същия период.
„Пазарът се успокои, цените се задържаха на сходни нива и в момента имаме много активна търговия с имоти. Октомври е върхов месец за пазара - не само за тази, но и за последните няколко години“, каза Стойкова.
Достъпност на имотите
Главният изпълнителен директор на една от водещите агенции у нас посочи, че през 2008 г. са били нужни три средни софийски заплати за покупката на 1 кв. м жилищна площ в столицата. Днес малко над 1 средна заплата в София стига за същата покупка.
„Това е едно от най-добрите съотношения в световен мащаб, което се дължи на факта, че в последните години доходите растяха много по-бързо от цените“, каза Стойкова.
Не така обаче стои въпросът в част от другите градове на страната.
„В Пловдив, Варна и Бургас имотният пазар се движи с темп, подобен на този в столицата, но доходите са по-ниски. В тези три града са нужни около 1.3 средни заплати за покупката на 1 кв. м жилищна площ, което също не е лошо, предвид достъпното банково финансиране", допълни експертът.
Имотният пазар през следващото десетилетие
На въпрос как новите технологии променят имотния бизнес Полина Стойкова отговори, че само през последната година след пускането на ChatGPT и широкото навлизане на изкуствения интелект сме станали свидетели на големи промени в работата. Това най-вече касае процесите, които не са видими за клиентите като например писането на текстове, преводи на различни езици, създаване на съдържание и видео за социалните мрежи.
Според нея новите технологии ще подпомогнат за оптимизирането именно на тези процеси и ще позволят на брокерите да бъдат повече с хората, да им помагат и да осъществяват личен контакт, защото това ще остане в сърцето на бизнеса и на услугите в сферата на посредничеството при недвижимите имоти.
Изключително важна роля ще имат технологиите при представянето на имотите по такъв начин, че клиентът да може да придобие възможно най-добра представа и да се подготви, преди да посети имота, защото все по-често купувачите не са в населеното място, в което избират да закупят имот.
Жилищният пазар е във фаза на зрялост и остава устойчив. В бъдеще хората ще притежават по няколко имота и ще живеят на различни места в различните периоди на годината или според житейските си потребности.
Стойкова посочи, че се надява в бъдеще именно България да бъде мястото, където хората ще искат да закупуват имоти и да живеят.
Купувачите ще стават все по-взискателни относно средата на живот и макар имотният пазар в момента да успява да компенсира недостатъци с изграждането на вътрешни пространства със зеленина, паркови зони и зони за спорт и отдих, това не е достатъчно. В бъдеще хората все повече ще имат претенции към подобрение на средата на живот.
Регистрирайте се на нашия сайт за персонални оферти и актуална пазарна информация
Обявете имот за продажба с нас!
Още новини