Полина Стойкова в предаването "100% БУДНИ" по БНТ: Да купуваме или да продаваме?
На 2.11.2021 г. изпълнителният директор на BULGARIAN PROPERTIES и експерт в сферата на недвижимите имоти Полина Стойкова MRICS беше гост на Мария и Стефан в предаването "100% БУДНИ" по БНТ. Тя беше поканена, за да коментира какво се случва на жилищния пазар и дали сега е подходящ момент за покупка или продажба на имот.
Човек и добре да живее, апартаментът започва да му отеснява, особено, ако са се появили едно-две деца в живота му. И идва моментът за много важно решение, а те са всъщност са няколко – апартамент или къща, колко стаи, на кой етаж, в кой квартал... Колкото повече задълбаваме, толкова по-сложен става лабиринтът.
Полина Стойкова ще ни разкаже какво се случва на пазара с имотите. Дали сега е моментът да купуваме или да продаваме имот. Вижте какво сподели тя пред зрителите на националната телевизия:
"Пазарът е изключително активен и много хора намират момента за подходящ за покупка и правят своя избор. На моменти дори страдаме от липса на достатъчно предлагане. Много са причините за това търсене, но основното е, че лихвените проценти по ипотечните кредити са на исторически най-ниските си нива. Последните данни сочат, че те са под 2.7%. Друг фактор е продължаващият ръст на доходите на населението. Работната заплата в София расте и това, което измерихме е, че клони към способността да закупим един кв.м. жилищна площ с една месечна заплата в София. Това е най-доброто съотношение, което сме имали през последните 20 години."
По отношение на търсенето на къщи тя сподели, че то продължава да бъде голямо. "Веднага след първия локдаун през 2020 г. хората се втурнаха да купуват селски къщи. До толкова, че къщи, които са стояли с години на пазара, биват купувани и предлагането се изчерпва. Това продължава и през 2021 г., като обемът на реализираните сделки с къщи е с 50-60% по-голям от миналата година, а и спрямо годината преди пандемията", сподели Стойкова.
Полина подчерта, че след настъпването на пандемията всъщност българите избраха България и това най-бързо се отрази на имотния пазар. Много хора се завърнаха, избраха да се върнат на село и започнаха да купуват жилища. "А през тази година инфлацията и други процеси в икономиката и политиката, които внасят несигурност, кара хората и да инвестират в имоти. Т.е. имотите удовлетворяват не само жилищни нужди, но и инвестиционни потребности", допълни тя.
Търсенето е голямо и то води до увеличение на цените. Средната цена в София през 3-тото тримесечие достигна 1200 евро/кв.м. Това вече са нивата от пика през 2008 г. Обемът на новоотпуснатите жилищни кредити през тази година нараства с 40%. Това е рекорден ръст и той вече надмина нивата от 2008 г. Комбинация от фактори оказват положително влияние върху пазара.
"Който търси за жилищни нужди, вече търси по-скоро тристайни и четиристайни апартаменти. Винаги е необходима една стая в повече - всички учим и работим от вкъщи. Делът на 4-стайните апартаменти нарасна до 10% от закупените жилища, като преди това беше доста по-малък. Двустайните апартаменти запазват атрактивност, тъй като те са най-ликвидни и трябва по-малък бюджет за покупка. Двустаен апартамент е хол с кухня и отделна спалня - в новото строителство 100% от жилищата са такива", обясни Стойкова относно тенденциите в търсенето.
Гледайте целия разговор тук:
Разгледайте нашите имоти в София
Вижте обяви за селски къщи в цялата страна
Вижте какво предлагаме в морските и ски курортите
Обявете имот за продажба или под наем с нас
Прочетете най-новия ни анализ за жилищния пазар в София
прочети повече статии