1700 евро достигна средната цена на квадратен метър в София
Какво се случи на пазара на недвижими имоти през първата половина на 2024 г.?
98 178 са реализираните продажби на на имоти през първото полугодие на 2024 г. според статистиката на Агенцията по вписванията. Сравнено с първите 6 месеца на 2023 г., се забелязва много малък спад в броя сделки, като тогава те са били 98 832. Основната причина за това е не липсата на интерес, а ограниченото предлагане на жилищни имоти. Това е и основният двигател за продължаващия ръст в цените на имотите, като в София по данни на агенцията за недвижими имоти BULGARIAN PROPERTIES средната цена на база сключени сделки достига 1700 евро/кв.м. - с близо 12% покачване спрямо година по-рано.
От агенцията посочват също, че на фона на оскъдното предлагане през 2023 г. през тази година обявените за продажба имоти отново намаляват - с около 10%, като пазарът основно разчита на новото строителство по отношение на предлагането.
През последните 10 години именно новите строежи доминират в покупко-продажбите на жилищни имоти. По данни на НСИ всяка година от 2016 г. насам се регистрира ръст в новостроящите се и въведени в експлоатация сгради - от 2161 новопостроени жилищни сгради през 2016 до 5419 през 2023 г. От друга страна, статистиката за първите две тримесечия на 2024 г. показва спад спрямо миналата година - 2065 през първото полугодие на тази година спрямо 2634 сгради през първите 6 м. на миналата година.
“Нашите данни сочат, че 90% от сключените сделки в София са с ново строителство. Този процент не е особено променен през последните години, защото именно новото строителство дава на пазара така нужното предлагане и купувачите се насочват основно към него.” - споделят от Bulgarian Properties, като уточняват, че агенцията е специализирана в продажбата на обекти в нови сгради, заради което статистиката при тях е леко по-висока от средното за пазара.
Вижте нашите оферти за ново строителство в София
При всички случаи обаче новите строежи са силно предпочитани от купувачите, тъй като качеството на строителството и модерните технологии на изграждане ги правят по-перспективна инвестиция в дългосрочен план. “В момента жилища старо строителство са в много изгодна позиция да се възползват от дисбаланса между ограничено предлагане и високо търсене. При едно увеличение на предлагането на пазара обаче веднага ще се усети затруднение в реализирането на сделки с по-стари имоти.” - обръщат внимание от агенцията.
За първите 7 месеца от годината агенцията за недвижими имоти регистрира над 20 000 експресни онлайн оценки на жилищни имоти през сайта си. Имотният калкулатор дава отличен ориентир за тенденциите на пазара и точката на реалните сделки. На база на дългогодишна статистика за цялата страна и обследване на спецификите на пазара и търсенето през платформата можем да получим оценка за текущата цена на своето жилище за по-малко от минута. Голяма част от собствениците се абонират и за месечна актуализация на цената на своя имот, което е отлична възможност текущо да се следят тенденциите на пазара и посоката на развитие.
Продължаващият висок интерес към имотния пазар бива подкрепен и от все още достъпното ипотечно кредитиране. Близо 70-80% от сделките в големите градове са с ипотечно кредитиране. По данни на БНБ средният лихвен процент по новите жилищни кредити през юни е 2.52% в лева и 3.02% в евро. Статистиката сочи, че изтеглените кредити са нараснали с над 7%, ако сравняваме първото полугодие на 2024 спрямо същия период през 2023, като по обем в лева ръстът е с близо 24%.
Разгледайте всички оферти в София
прочети повече статии