Как еврозоната ще промени имотния пазар у нас?
Имотният пазар в София, който е най-оживеният у нас, започна 2023 г. със спад на сделките от почти 14%, но през следващите две тримесечия успя да го ограничи до съответно 11,7% и 5,4 на сто. Това сочат изчисленията на база данните на Агенцията по вписванията. В цялата страна в края на миналата година са били изповядани 62 398 сделки, което е спад със 7,4 на сто на годишна база.
Какви обаче ще са ефектите от влизането в еврозоната върху имотния пазар, предвид опита на другите източноевропейски държави след приемането на еврото?
Bloomberg TV Bulgaria се допита до експерти за тяхното мнение по въпроса. Ето какво отговори Полина Стойкова, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES:
„Българският имотен пазар е доста добре подготвен за влизане в еврозоната. Тук от 20 години цените се обявяват в евро, вписват се включително в нотариален акт в евро и има възможност за разплащане в евро, при желание на страните. Чисто технически аз не очаквам да има някакви сътресения.
По-важното тук е може би какви ефекти ще настъпят по отношение на търсенето и предлагането. Например с оглед на чуждестранния интерес, ние вече забелязваме, че има известно повишение от страна на инвеститори, чуждестранни купувачи. Интерес, който в последните години беше намалял, сега може би ще се завърне и станем по-атрактивни при покупка на имот и за физически лица и за инвеститори, и фондове. Това може би ще даде един добър тласък на търсенето.
Ключовият въпрос тук ще бъде как ще се отрази това върху лихвите по ипотечните кредити и върху лихвите по депозитите. Тук може би банковият сектор много по-добре ще може да обясни как ще се изчисляват лихвите на новоотпуснатите кредити, когато влезем в еврозоната, тъй като в момента те са по формула, която всяка банка определя и тя включва лихвите по депозитите в много от случаите. За мен важно ще бъде и как ще се отрази влизането ни в еврозоната и върху лихвите по депозитите, тъй като именно нулевите лихви стимулират хората да инвестират в имоти, съответно държат ниски лихвите по кредитите и стимулират търсенето като цяло в страната.“
Вижте мненията и на останалите експерти във видеото: