КЪРДЖАЛИ
Разстояние:
До границата с Турция и Гърция – 50 км;
До София – 250 км;
До Летище Пловдив – 90 км;
До Летище Варна – 420 км и
До Летище Бургас – 270 км.
Община Кърджали е разположена в югоизточната част на Република България. Тя е най-голямата община в Източно – родопския планински масив с територия от 642 кв.км., което е 20% от територията на Област Кърджали и 0.51% от територията на страната.
Тя обхваща 117 населени места, обхванати в 45 кметства. Граничи с общините – Хасково, Стамболово, Момчилград, Ардино и Черноочене. Постоянно живеещото население в общината е 70 196 души към 01.03.2001г.
Кърджали е естествен административен, търговски, културен и промишлен център не само на общината, но и на Източните Родопи. Градът се намира на 259 км. от София и на 90 км. от Пловдив, който е вторият по големина град в България. В момента най-близкият КПП “Капитан Андреево” е на 132 км. от града и свързва България с Република Турция и Република Гърция.
В Кърджали с години са насочвани значителни по размер инвестиции за изграждането на много промишлени, строителни и търговски фирми. По такъв начин той се е превърнал в икономически център на Област Кърджали.
Както вече споменахме, Община Кърджали е разположена в югоизточната част на България, в Източно-Родопския планински масив.
Мекият климат, благоприятното географско разположение, богатото културно-историческо наследство, двете “водни езера” – язовирите предоставят възможност за целогодишно развитие на всички форми на туризма. Климатът е идеален и за лозовите насаждения, като районите на Ивайловград и Стамболово са известни с производството си на първокласно Мерло и Каберне.
Голямото биоразнообразие, уникалните природни забележителности и запазена природна среда, незасегната от негативните влияния на индустриализацията и урбанизацията превръщат еко- туризъм в един от приоритетите за развитие на общината. На територията й има няколко защитени природни обекта – природните забележителности “ Каменна сватба”; “Каменни гъби” край с. Бели пласт; “Скален прозорец” край с. Костино, а също и няколко защитени местности с находища на световно застрашени представители на флората и фауната - “Венерин косъм”, “Юмрук скала” и “Средна Арда”.
По поречието на река Арда и язовирите “Кърджали” и “Студен кладенец” е поставено началото на изграждане на бази за краткотраен отдих и развитие на всички видове водни спортове и съществуват идеални условия за ловен, риболовен и гребен туризъм.
Туризмът се развива с бързи темпове и благодарение на известността на някои археологически обекти в района. Древният град Перперикон е един от тях, а древният тракийски храм Татул е също не по-малко важен и посещаван. Не трябва да се забравят и останките от многобройните средновековни крепости: Монек, Устра, Патмос, Кривос, Вишеград и др., като всички са разположени на труднодостъпни върхове и между тях има добра визуална връзка за по-добра защита. Древните тракийски племена и техните наследници са оставили богато културно наследство в каменните светилища, храмове и резби, като функцията на много от тях все още не е известна на археолозите.
Множество уникални неолитни паметници, крепости и други археологични находки напомнят за богатото културно- историческо минало на този край. В Историческия музей в гр. Кърджали се съхранява богата колекция с над 30 000 експоната, като част от тях са уникални в световен мащаб. Експозициите на трите отдела “Археология”, “Природа” и “Етнография” проследяват историческото развитие на Източните Родопи от VІ- то хил. пр. н. е. до наши дни. Най –старите исторически пластове датират от новокаменната епоха преминават през бронзовата и желязната. Крепостите, скалните ниши и светилищата носят белезите на тракийската, гръцката, римската цивилизация. Средновековните манастирски комплекси, крепости и некрополи говорят за величието на Византия и силата на Първото и Второто българско царство.
Продължаващите археологични експедиции на територията на общината откриват нови страници от историята на този кръстопът на народи и култури. През месец август 2000г. близо до гр. Кърджали, край средновековната крепост “Перперикон” археолози под ръководството на ст.н.с. Николай Овчаров откриха тракийски царски дворец със светилища от края на V-ІV век пр. н. е., разположен под старата крепост. Това е единственият открит до момента свещен тракийски царски дворец от тази епоха.
Разгледайте нашите оферти в/близо до Кърджали
Разгледайте още статии по темата в раздела ни "Статии"
Виртуалните турове са заснети лично от нас и са с гарантирана автентичност. Можете да видите всеки детайл на имота, точно като на живо!
Време е за по-спокоен живот и завръщане към природата!