Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Сгради-символи на българския дух

2016-03-03

Честит национален празник!

В многовековния си път България може да се похвали с много сгради-символи на традициите, древната история и българския дух.

По случай националния празник направихме класация с част от най-емблематичните български сгради.

Рилски манастир




Рилският манастир е един от най-значимите културни паметници в България, символ на България. Още с основаването си манастирът става книжовно и просветно средище. Голяма педагогическа дейност в него развива Неофит Рилски, който през възраждането основава тук килийно училище. Манастирът дава подслон на велики български революционери, сред които Васил Левски, Ильо войвода, Гоце Делчев, Пейо Яворов и др. Обявен е за обект на световното културно наследство и е включен в списъка на ЮНЕСКО. В Рилския манастир се пазят ръкописи, старопечатни книги, документи от 14 век – 19 век, а в музея – много старинни предмети, като черковна утвар, жезли, икони, оръжия, монетна колекция и др.

Храм-паметник „Свети Александър Невски“ в София




Идеята за изграждането на храм, който да е паметник на Освобождението, дава Петко Каравелов. Всички българи се включват в изграждането му, като са събрани дарения на стойност 1 900 000 лв. Първият камък е положен на 3 март 1882 г. на най-високото място по онова време в столицата. Осветен на 24 август 1924 г., храмът се превръща в най-голямата действаща катедрала на Балканския полуостров. Днес „Свети Александър Невски“, по чиито куполи има 8.35 кг злато, е символ на свободата на България.

Дворецът Царевец във Велико Търново




Царевец е главната българска крепост по време на Второто българско царство. От Дворцовия комплекс, който се намира в централната й част, са управлявали царете Петър, Асен, Калоян и Иван Асен II. В състоящата се от тронна зала, дворцова кула и царски покои сграда най-великите управници на България я превръщат в империя.

Сградата на Софийския университет в София




Сградата на най-голямото висше учебно заведение у нас е забележителна не само като архитектура. Централната й крило е построено с помощта на дарение от братята Евлоги и Христо Георгиеви. То е в размер на 6 милиона златни лева. Изграждането на Ректората започва на 30 юни 1924 г. и приключва на 16 декември 1934 година. Най-старият университет у нас се превръща в символ не само на столицата София, но и на страната.

Народeн театър „Иван Вазов“ в София




Първата срада на Народния театър „Иван Вазов“ е дело на виенски архитекти. За съжаление, пожар я унищожава на 10 февруари 1923 г. Народният театър е реконструиран през 1928 г. по проект на немски архитект, но по време на Втората световна война е разрушено южното му крило. Отново възстановен през април 1945 г., сградата посреща публика и днес, когато е една от най-красивите не само в столицата, но и в странатa.

Пловдивски къщи




Старинната част на Пловдив проследява цялото развитие на българската национална архитектурна традиция. По време на Възраждането Пловдив е важен икономически център. В града живеят много заможни и образовани хора, които пътуват из цяла Европа, донасяйки нови културни течения. Строят се красиви, богато орнаментирани къщи, станали емблематични за Стария град. Този тип симетрични къщи са с изписани стени - ярки, пъстри, обогатени със сложни орнаменти мотиви и пейзажи с различни сюжети. Интериорът е допълнен със стенописи и богати дърворезби по мебелите, тавана и стълбищните парапети. По-интересни обекти от периода на Възраждането са къща Мавриди, къща Недкович, къщата на Степан Хиндлиян, Балабановата къща, Куюмджиевата къща и др.

Синодалната палата в София




Палатата на Светия синод е построена през периода 1904-1912 г. по проект на двама видни български архитекти - арх.Момчилов и арх.Попов. Тя е седалище на Светия синод на Българската православна църква. Намира се в непосредствена близост до Храм-паметника "Александър Невски". Над входа й са изобразени трима борци за църковна независимост, а бронзовият релеф в градинката пред палатата е на Иларион Макариополски - основателят на независима Българска екзархия (1870 г.). През 1955 г. е обявена за паметник на културата.

Библиотека „Любен Каравелов” в Русе




Русенската библиотека е една от най-рано създадените градски библиотеки в България, отпреди повече от 120 години. Библиотеката е разположена в комплекс от три взаимосвързани сгради – две стари и една съвременна. Най-старата от тях е къщата на русенския търговец Тодор Атанасов, построена през 1894 г., по проект на австрийския строителен техник Иван Майор, работил в Русе през 1879 – 1896 г. Освен жилището на търговеца в сградата се е помещавала и печатницата на Тодор Петров. По фасадата има елементи на класическите архитектурни стилове, с която е съобразен цялостният архитектурен ансамбъл. Другата стара сграда е била седалище на Русенската търговско-индустриална камара. През пролетта на 1890 г. в Русе е учредена за първи път в България търговска камара


  Още новини

Сподели
☀️ Собствен дом на морето за лятото! Изберете сега 👇
Наслаждавайте се на незабравими преживявания в собствен имот край морето в любимия ви български морски курорт! При нас ще намерите разнообразни предложения за всеки вкус и бюджет. Осигурете си място за почивка и отдих още сега! Вижте нашите топ предложения!
Вижте още
Central Park - най-продаван комплекс за 2024 г.!
Напредват строителството и продажбите в Central Park - един от най-мащабните комплекси ново строителство в София! Уникален затворен комплекс, пресъздаващ стила и атмосферата на едноименния парк в Ню Йорк и заобикалящите го сгради. Модерни сгради, простор, зеленина и гледки, които ви оставят без дъх! Един проект, който ще внесе нов стандарт за качество на живот. Изберете своето жилище сега!
Вижте още

Още Новини

последни новини
Апартамент в панелен блок може да струва повече, отколкото си мислите

Панелните жилищни блокове остават и днес значителна част от по-старите квартали в София и големите градове. Строени основно през социализма, за да поемат бързо урбанизиращото се население, тези сгради продължават да играят своята роля в пазара на жилищни имоти.

Близо 90% от жилищния пазар в София през последните години е свързан със сделки с имоти ново строителство, сочат данните на...

20 Март, 2025
последни новини
Жилищният пазар в Стара Загора - анализ на BULGARIAN PROPERTIES

"Два месеца след старта на новата година можем да потвърдим, че пазарът на недвижими имоти в района на гр. Стара Загора продължава да бъде стабилен и устойчив с наблюдавано плавно повишение на цените", споделя Мирослав Караколев, регионален мениджър на BULGARIAN PROPERTIES за Стара Загора.

"Предлагането все още не е в обемите с които бяхме свикнали, но е разнообразно ...

06 Март, 2025
Фирмени
Брокери на месец март 2025 🏆

Февруари повтори успеха на януари, а имотният пазар продължава да е в топ форма! Сделки се сключваха във всички сегменти – от ново строителство в София и големите градове, до морски и ски имоти, както и селски къщи в подготовка за пролетно-летния сезон.

Днес с гордост представяме Брокерите на месец март – топ професионалистите на BULGARIAN PROPERTIES, които постигнаха изключителни р...

05 Март, 2025
Медиите за нас
Полина Стойкова: 2025 г. се очертава като още една върхова година за имотния пазар

2025 г. е започнала силно за жилищния пазар в големите градове в България, като обемите от запитвания и сделки през първите два месеца на годината са рекордни за пазара, казва Полина Стойкова, изпълнителен директор на агенцията за недвижими имоти Bulgarian Properties. Тя очаква ръстовете на цените на жилищата да останат двуцифрени, в диапазона между 10% и 15% под влияние на наличното евтино банков...

04 Март, 2025

Изпратете запитване